The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS Speaking sınavı içeriği ve değerlendirilme kriterleri

IELTS Speaking sınavı için gergin misiniz? Hiç merak etmeyin; başarılı bir bant skoruna ulaşabilmeniz için, sınavdaki bölümlerin detaylarını ve uzmanların sınav sonucunu değerlendirme kriterlerini sizin için derledik.

1 ila 9 arasında bant skoru

Öncelikle şunu belirtelim; IELTS Speaking sınavı değerlendirmeleri, Cambridge sertifikalı bir uzman tarafından yapılıyor. Geçerlilik süresi 2 yıl olan IELTS sınav sonuçları, 1’den 9’a kadar bir ölçekte bant skoru olarak veriliyor. Sınava girerken mutlaka kimlik kontrolü yapılıyor; bu nedenle sınava hangi kimliğinizle kayıt yaptırdıysanız (T.C. kimlik kartı veya pasaport), onu yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

IELTS Speaking sınavı içeriği nedir?

IELTS Academic ve IELTS General Training için Speaking sınavı aynı olmakla birlikte, bu bölümde İngilizce konuşma beceriniz değerlendirilir. IELTS uzmanı ile yüz yüze gerçekleşen sınav, sonradan ek değerlendirilmeler için kaydedilir. 11-14 dakika süren IELTS Speaking sınavı, 3 bölümden oluşur:

Bölüm 1’de; ev, aile, iş, ilgi alanlarıyla ilgili genel sorular sorulur ve 4-5 dakika sürer. Bölüm, günlük konular ve deneyimler hakkında fikir ve bilgileri, konuşarak iletebilme becerisine odaklanır.

Bölüm 2’de, konuşmak için belirli bir konu sunulur. Uzman, konuşmada ele alınacak noktaları ve açıklamaları da sınav adayına bildirir. Konuşmaya hazırlanmak için sınav adayına, kalem kağıt ve 1 dakika verilir; adayın 2 dakika konuşması beklenir. Konuşma bittikten sonra IELTS uzmanı konu hakkında birkaç soru sorar. Bu bölüm, tutarlı bir şekilde fikirleri ileterek uzun konuşma becerisine odaklanır.

Bölüm 3’te, 2’nci bölüm hakkında sorular sorulur. Soyut fikirleri ve sorunları tartışma ortamı oluşturan bu bölüm, 4-5 dakika sürer. Bölüm; görüşleri ifade etme, gerekçelendirme, analiz etme ve tartışma becerisine odaklanır.

IELTS Speaking sınavı nasıl değerlendirilir?

Speaking sınavı; 4 ana kriter üzerinden değerlendirilir, her bir kriterin sınav sonucundaki etkisi %25 oranındadır ve toplamın ortalaması alınır:

Akıcılık ve tutarlılık: Hızı ayarlanmışbir şekilde, akışı ve düzeni olan cümleler kullanarak, tutarlı ve bağlantılı konuşulması beklenir.

Kelime kullanımı: Kelime dağarcığına ve kelimelerin uygun kullanılmasına dikkat edilir.

Dilbilgisi: Dilbilgisi yapılarının çeşitliliği, bağlantılı ve uzun cümleler kurmak ve bunların doğru olması başarılı bir sınav için önemli kriterlerdir.

Telaffuz: Anlaşılır konuşmak, anlamını bozmadan iletmek önem taşır. Aksana değil, telaffuza bakılır.