The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS sınavındaki başlık eşleştirme soruları, zor olmalarıyla bilinir. Bunların nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Zaman alıcı olması.

 • Genellikle paragraflardan daha fazla başlık yer alması.

 • Bazı başlıkların birbirine çok benzemesi.

 • Başlıkların, ana fikirlerden ziyade belirli ayrıntılar vererek yanıltıcı olabilmesi.

Başlık eşleştirmesi sorularını yaparken iki farklı strateji uygulayabilirsiniz.

1. Strateji: Önce Soru- Sonra Okuma

 • Tüm başlıkları baştan sona okuyun. Her birinin anlamını tam olarak anlamaya çalışın. Burada başlığın anlatmak istediğini, farklı sözcüklerle ifade etmek, başlığın ana fikrini anlamaya yardımcı olur.

 • Başlıklardaki anahtar kelimeleri daire içine alın. Başlıkları tamamen okuduktan sonra, adlar, yerler, tarihler ve isimler gibi her bir anahtar kelimenin altını çizin veya daire içine alın. Bu, doğru başlığı uygun paragrafa daha kolay bağlamanızı sağlayacaktır.

 • Başlıklar arasındaki benzerlikleri veya farklılıkları mutlaka not edin. Çoğu zaman, bu soru türündeki başlıklar ya çok benzer ya da tamamen zıttır. Anahtar kelimeleri seçmek, başlıklar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları görmenizi sağlar. Bu da cevap anında seçenekleri daha net görmenizi sağlar.

 • Önce paragrafın ilk ve son cümlesini okuyun. Çoğu zaman paragrafın ana fikri paragrafın ilk veya son cümlesinde yer alır. Dolayısıyla bu cümleleri dikkatlice okumak zaman kazandırması açısından, iyi bir yöntemdir. Bu gibi durumlarda genellikle ana fikir, ikinci veya üçüncü cümleye kadar gelmeyeceğinden, paragraf içindeki diğer cümleleri hızlıca gözden geçirmek zaman açısından avantaj sağlar.

 • Paragraf için en uygun olan başlığı seçin. Başlıkları tekrar okuyun ve paragrafa en yakın olanı seçin. Birden fazla başlık arasındaki farklardan, tam olarak emin değilseniz, hepsini not edip, öyle devam edin. Böylece tüm paragrafları okuduktan sonra cevaplar daha net hale gelir. Bu da bazı başlık seçeneklerini elemenize yardımcı olur.

Unutmayın, belirli bir detayı DEĞİL, paragrafın ana fikrini arıyorsunuz. Bazı başlıklar, paragraftaki kelimelerle eşleşip, sizi şaşırtabilir. Bu nedenle dikkat edin.

2. Strateji: Önce Okuma - Sonra Soru

 • Paragrafı okuyun. Ana fikri belirlemeye çalışırken ilk ve son cümleye daha fazla dikkat ederek, paragrafı tekrar okuyun.

 • Bir başlık oluşturun. Paragrafı okuduktan sonra, kendi başlığınızı oluşturun. Bunu yaparken sadece belirli ayrıntıları değil, ana fikri de kapsayacak bir başlık olmasına dikkat edin.

 • Her bir başlığı okuyun. Anlamı tam olarak çıkarabilmek için başlıkları baştan sona okuyun. Ve okurken aynı paragrafa, daha evvel verdiğiniz başlıkla ilgili, bir başlık seçmeye çalışın. Yine, paragrafa uygun birden fazla seçenek varsa, bunları da not edip öyle devam edin. Böylece daha fazla paragraf okumanız gerektiğinde, seçenekleri azaltabilirsiniz.

Ayrıca benzer anlamlara sahip başlıkları ortadan kaldırmak için anahtar kelimeleri işaretleyerek benzerlikleri ve farklılıkları not edebilirsiniz.

Genel ipuçları

Her iki strateji için de doğru başlığı seçebildiğiniz sürece verimli olabilirsiniz. Eğer iki veya daha fazla başlık arasındaki farktan emin değilseniz, tüm cevapları not edin ve bir sonraki paragrafa geçin. Böylece parçanın devamını okudukça seçenekleri eleyebilirsiniz.

Paragraf için doğru başlığa sahip olduğunuzdan eminseniz, bu başlığı bir kağıda yazmak iyi bir yöntemdir. Böylece, aynı başlığı tekrar tekrar okumak zorunda kalmazsınız.

Son olarak, bu soru türü fazla zaman aldığından ve bölüm içindeki diğer soruları da yanıtlamanız gerektiğinden zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle eşleştirme sorularını etkili bir şekilde yönetebilmek için, sorulara önceden göz gezdirmek önemli bir beceridir. Soru başlıklarını eşleştirmek oldukça zor ve zaman alan bir iştir. Eğer kullandığınız strateji, soru üzerinde harcadığınız zamanı azaltmıyorsa sizin için pekte uygun bir yöntem değildir.

Bu nedenle pratik yaparken hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu görmek açısından farklı stratejiler denemenizde fayda var. Dilerseniz bu konuda IELTS hazırlık materyallerimizden faydalanabilirsiniz.

IELTS sınav hazırlığınızda başarılar dileriz.