The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Hangi sınava gireceğinize karar verdikten sonra daha evvel sınava girmiş diğer kişilerle konuşabilir, online veya yüz yüze bir hazırlık kursu alabilirsiniz. Fakat dikkate alınması gereken esas nokta sınavın hangi versiyonuna gireceğinizdir. Akademik (Akademic) mi yoksa Genel ingilizce (General Training) mi?

Bir sınav katılımcısı olarak, kişisel hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik istediğiniz sınav türünü seçebilirsiniz. Bunun dışında bir diğer önemli nokta da, İngilizce konuşulan bazı ülkelerin vize şartlarının neler olduğunu bilmektir.

Peki hangi sınava gireceksiniz?

IELTS Academic veya General sınavına girmeye karar verirken dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Ayrıca kendinize en uygun formatı bulmak için sınavın içeriğini bilmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır.

IELTS Academic: Bu sınav, yüksek öğrenim (üniversite, kolej vb.) için eğitim almayı planlayanlar veya profesyonel bir alanda iş hayatına başlamak isteyenler içindir.

IELTS General: Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak, çalışmak veya bu ülkelere göç etmek istiyorsanız, IELTS General sınavını mutlaka değerlendirmelisiniz. IELTS General sınavına giren adaylar, iş yeri ve sosyal hayata odaklı içerik ve sorular sayesinde dilin günlük kullanımı konusunda değerlendirilirler.

Sınavların benzer ve farklı yönleri

Her iki sınav türü de dört bölümden oluşur. Bunlar; listening, reading, writing ve speaking’dir.

Listening

  • Listening modülünün toplam süresi hem IELTS Academic hem de IELTS General sınavları için 30 dakikadır.

  • Her iki sınavda da dört adet kaydedilmiş listening içeriği vardır.

Reading

  • Reading bölümü, hem IELTS Academic hem de General sınavı için 60 dakikadır.

  • Hem IELTS Academic hem de General sınavında orjinal metinler yer alır. Metinler; kitaplardan, gazetelerden, dergilerden veya kitaplardan alınır.

Writing

  • Writing bölümü, hem IELTS Academic hem de General sınavları için 60 dakikadır.

  • Her biri, iki konuiçerir: Task 1 en az 150 kelime, task 2 ise en az 250 kelimedir.

  • Academic Writing Task 1'de bir bilgiyi temsil eden bir görsel grafik, tablo, şema veya diyagram verilir ve gördüğünüz bilgileri özetlemeniz, tanımlamanız veya açıklamanız istenir. Dolayısıyla cevabınızı üç ana bölüm olarak kurguladığınızdan emin olun: giriş, genel bakış ve diyagramdaki rakamlarla desteklenen temel noktalar.

  • IELTS General Task 1’de bir mektup yazılır. Task 2’de ise, bir kompozisyon.

Speaking

  • Her iki sınav türünde de, sertifikalı bir IELTS speaking sınav görevlisi ile yüz yüze görüşme yapılır.

  • Speaking modülü, her iki sınav için de 11 ila 14 dakika arası sürer ve içeriğinde yapılandırılmış bir tartışma yer alır.

Hangi IELTS sınavına gireceğinize karar vermeden önce, kişisel, mesleki veya eğitim hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak araştırmalar yapmanız faydalı olacaktır. Eğitim, iş veya göçmenliğin gerekliliklerini bilerek daha net bir plana sahip olmanız, hedeflerinize ulaşmanız açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz, IDP ‘nin ücretsiz online MASTERCLASS etkinliğinekatılabilirsiniz. Böylece sınav formatı, soru tipleri ve sınava dair tavsiyeler alabilir, IELTS hazırlık sürecinizde size yardımcı olacak assist paketlerimizden de faydalanabilirsiniz.

IELTS sınavında başarılar dileriz!