The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS çok zor

IELTS diğer İngilizce sınavlarından daha zor değil. Sorular tamamen İngilizceyi ne kadar iyi kullanabildiğinizi ölçmek için tasarlanmıştır; sizi kandırmak ya da fikirlerinizi sınamak için değil. Her sınav gibi IELTS de kapsamlı bir hazırlık gerektirir. Ayrıca, IELTS’te geçme ya da kalma olmadığını unutmayın. Sonuçlar 9 ölçekli band skor tablosu  üzerinden açıklanır. 20 yılı aşkın bir süredir bu ölçek tutarlılığını korumaktadır.

İhtiyacınız olan IELTS skoru başvuracağınız kurum tarafından belirlenir. Sınava girmeden önce ihtiyacınız olan skoru kontrol etmeyi unutmayın.

Sınava kendi ülkemde girersem daha iyi bir sonuç alırım

Doğru bilinen yanlışlardan biri de sınava girdiğiniz ülkeye göre alacağınız sonucun değişmesidir. Ancak, sınava nerede girerseniz girin aynı zorluk derecesinde olacaktır. Sınava gireceğiniz yeri seçerken yalnızca nerede daha rahat hissedeceğinizi düşünün.

Tüm IELTS examinerlarının aynı eğitim sürecinden geçtiğini ve tutarlılık sağlamak amacıyla düzenli olarak incelemeye tabi tutulduğunu da unutmayın.

Eğer Speaking sınavında güler ve examiner güldürebilirsem daha iyi skor alırım

Examinerlar sınava giren tüm adaylara adil bir şekilde yaklaşmak ve yalnızca İngilizce seviyesini değerlendirmek üzere eğitim alır ve incelemelerden geçer. Yani gülümsemek ya da güldürmek size daha fazla ya da daha az puan kazandırmaz. Ancak rahatlamanıza ve daha iyi bir performans göstermenize yardımcı olabilir.

Amerikan, Avustralya ya da İngiliz aksanıyla konuşmazsam puan kaybederim

IELTS’te aksanınızı değiştirmeniz beklenmez. Onun yerine, examinerın sizi anlayabileceği şekilde, doğal bir hızda, olabilildiğince açık ve net konuşmaya odaklanın. İngilizceyi günlük hayatınızda kullanmak ve farklı aksanlardaki insanları dinlemek zor kelimeleri daha anlaşılır şekilde telafuz etmenize yardımcı olacaktır.

Verilen kelime limitinden fazla yazarsam daha fazla puan alırım

Yazmanız gereken minimum kelime sayısı önemlidir. Task 1 için en az 150, Task 2 içinse en az 250 kelime yazmanız gerekir. Daha az yazarsanız puan kaybedersiniz. Ancak, daha fazla yazmanız daha çok puan alacağınız anlamına gelmez. İngilizceyi doğru şekilde kullanmanız, uygun bir gramerle yazmanız, geniş bir kelime dağarcığı kullanmanız ve kullandığınız cümle yapısı daha önemlidir.

Eğer yazdıklarım ya da söylediklerim examinerın düşüncelerinden farklıysa puan kaybederim.

Writing ve Speaking sınavında doğru ya da yanlış yoktur. Examiner yalnızca düşüncelerinizi ve bildiklerinizi aktarmak için İngilizceyi ne kadar iyi kullanabildiğinizi değerlendirir.

Örnek soruları çözersem daha iyi bir band skora ulaşırım

Örnek soruları çözmek sınavın her partında sizden ne beklendiğini öğrenmenize yardımcı olur. Bu soruları çözmek İngilizce becerilerinizi maksimuma çıkarmak için iyi bir sınav hazırlığıdır. Ancak İngilizcenizi geliştirmek için dili günlük yaşamın her alanına dahil etmeniz gerektiğini unutmayın. Arkadaşlarınızla konuşurken, not alırken ya da email yazarken İngilizce kullanmaya çalışın. Gazete, radyo gibi İngilizce yayınları takip etmek de dilinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Eğer İngilizce konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız dil kursu fikrini de değerlendirebilirsiniz.

IELTS’te kopya çekmenin çok kolay olduğunu duydum

IELTS, sınav katılımcılarını ve IELTS sonucunu kabul eden kurumları korumak adına gelişmiş ve çok yönlü güvenlik sistemine sahiptir. Kayıt sırasında aşağıdaki kimlik kontrolleri gerçekleştirilir:

  • Sınav lokasyonuna geldiğiniz zaman fotoğrafınız çekilir ve parmak izi taramanız alınır. Bu fotoğraf ve parmak izi taraması, sınavın her aşamasına aynı adayın girdiğinden emin olmak için kullanılır.

  • Reading ve Writing sırasında, ayrıca Speaking sınavına girmeden önce tekrar kimlik kontrolü yapılır.

  • Tüm sınav materyalleri toplanır, kayıt ve oturma düzenine göre kontrol edilir ve katılımcılar sınav salonundan ayrılmadan önce iki defa sayılır.

  • Tüm sınav merkezleri düzenli olarak incelenir ve denetlenir.

  • Sınav kağıtları yüksek güvenlikli kağıtlara basılır ve insan müdahalesi olmadan test merkezlerine dağıtılır.

  • Her sınav kağıdı benzersiz bir soru kombinasyonu içerir – iki sınav asla aynı değildir.

  • Sınav sonuçları otomatik ve rutin olarak incelenir. Herhangi bir anormallik tespit edilmesi durumunda aday, sınav merkezi ve sınav sonucunun gönderildiği tüm kurumlar bilgilendirilir ve adayın sonucunun iptalini de içerebilecek uygun önlemler alınır.

  • IELTS, üniversitelerin, işverenlerin ve hükümetlerin güvenli bir doğrulama sistemi kullanarak sonuçların geçerliliğini istedikleri zaman kontrol etmesine imkan sağlar.

  • Sınava kendiniz yerine başkasını da sokmak dahil olmak üzere, herhangi bir hile ya da kopya durumunda sınavdan diskalifiye edilirsiniz. Ayrıca, duruma ilişkin ayrıntılar vize işlem makamları da dahil olmak üzere başvurduğunuz tüm kuruluşlara bildirilir.

IELTS diğer İngilizce sınavlarından daha zor

Binlerce eğitim kurumu, işveren ve kamu kurumu, güvenilir ve adil bir sınav olduğu için IELTS sonuçlarını kabul ediyor. Ayrıca IELTS, göç amaçlı başvurularda diğer İngilizce sınavlarına göre daha fazla kurum tarafından tanınıyor. İhtiyacınız olan İngilizce seviyesi, başvuracağınız kurumlar/kuruluşlar tarafından belirlenir.