The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Bölümler

Hem kağıt üzerinden IELTS hem de Bilgisayarlı IELTS’te sınav bölümleri aynıdır. Listening, Reading ve Writing bölümleri bilgisayar üzerinden gerçekleşir. Ancak hem kağıt hem de bilgisayarlı IELTS sınavlarında Speaking sınavı gerçek bir examiner ile gerçekleşir.

Süre

Her iki sınav formatında da (kağıt üzerinden & bilgisayarlı) sınav süresi aynıdır. Listening bölümü yaklaşık 30 dakika sürer, ancak, kağıt üzerinden IELTS’te olduğu gibi 10 dakika cevap transfer süresi verilmez. Reading ve Writing bölümleri için 60 dakika verilir. Speaking bölümü ise 11 -14 dakika sürer.

Bilgisayarlı IELTS sınavında ekranın üst orta bölümünde beyaz renkte bir kronometre yer alır. Bu kronometre Reading ve Writing bölümlerinde son 10 dakika ve son 5 dakika kala kırmızı renkte yanmaya başlar.

Bilgisayarlı IELTS nasıl çalışır?

Sınava başlama, bitirme ve sınav sırasında mazaret arası verme durumu, kağıt üzerinden IELTS’e göre farklıdır. Sınava başlarken, sınavla ilgili bilgilerin yer aldığı bir ekran karşınıza gelir.Daha sonra ‘Start Test’ butonuna basarak sınavı başlatırsınız.

Dilerseniz mazaret arası verdiğinizde ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘Hide’ butonunu kullanarak soru ekranını gizleyebilirsiniz. Devam etmek için ‘Resume test’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

3

Süre bittiğinde cevaplarınız kaydedilir ve sistem otomatik olarak kapanır.

4

Ayarlar

Ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘Settings’ butonu ile yazı boyutu ve arkaplan rengini sınav sırasında daha rahat edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

5

Listening

Ekranın alt bölümünde bulunan navigasyon sayesinde 40 sorunun tümünü görebilir ve inceleyebilirsiniz. Ayrıca ileri/geri okları ile sorular arası geçiş yapabilirsiniz. Eğer geri dönmek ve yeniden göz atmak istediğiniz soru olursa sol alt köşedeki ‘Review’ butonuna tıkladığınızda soru numarası kareden daireye dönüşür, böylece hangi soruya inceleyeceğinizi işaretlemiş olursunuz. Ayrıca sağ üst köşede bulunan ses kontrol barı ile sınav sürecince tüm ses kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Cevapları duyduğunuz anda sisteme yazmanız gerekir. Kağıt üzerinden sınavda olduğu gibi 10 dakika cevap transfer süresi verilmez. Yalnızca sınav sonunda cevaplarınızı incelemeniz için 2 dk süre verilir.

6

Reading

Reading bölümü de kağıt üzerinden ve Bilgisayarlı IELTS için süre, soru tipi ve değerlendirme açısından aynıdır. Ancak, ekranda kağıt üzerinde olduğundan daha farklı görünür. Metinler ekranın sol köşesinde yer alırken, sorular sağ taraftadır. Ekranı kaydırarak metnin tamamını okuduğunuzdan ve soruların tümünü yanıtladığınızdan emin olun. Dilerseniz metnin istediğiniz bölümünü seçip sağ tıklayarak farklı bir renkle işaretleyebilir ve ekran üzerine not alabilirsiniz. Aynı kağıt üzerinden IELTS’te olduğu gibi dilediğiniz yerden başlayabilir, cevabınızı değiştirebilir ya da boş bırakabilirsiniz.

How computer-delivered IELTS works - Turkey

Writing

Yazmaya dilediğiniz tasktan başlayabilirsiniz. Ekranın sol köşesinde sorular yer alırken, sağ köşesi cevaplarınızı yazmanız için ayrılmıştır. Cevaplar otomatik olarak kaydedildiği için ‘Yazdıklarım kaydoldu mu acaba’ stresi yaşamanıza gerek yok. Ayrıca, sol alt köşede yazdığınız kelime sayısını görebilirsiniz.

8

Anlamadığınız bir bölüm olduğunda ekranda bulunan ‘Help’ butonunu kullanarak talimatlara ulaşabilirsiniz. Help butonunu kullanarak soruları nasıl cevaplamanız gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

9

Süre, değerlendirme ve soru tipleri açısından iki sınavın da (kağıt üzerinden & bilgisayarlı) aynı olduğunu unutmayın. Bilgisayarlı IELTS Tanıtım videosunu izleyerek sistemi daha detaylı şekilde görebilirsiniz.