The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Doğru hazırlık ve destekle, sınav katılımcılarının ilk seferde ihtiyaçları olan puanı elde edebileceklerini biliyoruz. Ancak, hedeflediğiniz sonuçları alamadıysanız endişelenmenize gerek yok. IELTS ile artık puanınızı yükseltmek için birden fazla seçeneğiniz var. 

İlk seçenek, sınava girdikten sonraki altı hafta içinde bir yeniden değerlendirme talep etmenizi sağlayan IELTS Enquiry on Result veya diğer adıyla IELTS Remark'tır. Yeni sunulan bir diğer alternatif ise IELTS One Skill Retake'tir. Tipik olarak diğer İngilizce sınavlarında, sınavın bir alanında puanınızı yükseltmek istiyorsanız tüm sınava en baştan girmeniz gerekir. IELTS One Skill Retake ile sınavın tamamını tekrar almak zorunda kalmadan sadece bir bileşeni (Listening, Reading, Writing veya Speaking) tekrar alabilirsiniz. 

Daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu iki seçenek arasındaki belirgin farklara göz atalım. 

Hedeflediğiniz sonucu alamadınız mı? IELTS artık ihtiyacınız olan puanı elde etmeniz için daha fazla seçenek sunuyor!

IELTS Remark veya EOR (Enquiry on Results) nedir?  

Sınav günündeki performansınızın aldığınız puana yansımadığını düşünüyorsanız, IELTS'ten puanınızı yeniden değerlendirmesini talep edebilirsiniz. Buna IELTS Remark veya IELTS Enquiry on Result (EOR) denir. Peki, IELTS Enquiry on Result nedir ve başvurduğunuzda ne olur? 

EOR için başvurduğunuzda, sınavınız kıdemli examiner'lar tarafından yeniden değerlendirilir. Examiner, sınavın herhangi bir bölümünden (Listening, Reading, Writing veya Speaking) aldığınız orijinal puanlardan habersizdir.

Genellikle birkaç gün içinde sonucu öğrenirsiniz ancak bu süre 21 güne kadar uzayabilir. Yeniden puanlandırma, sınavın adil olmasını sağlamanın bir yoludur. IELTS Remark ile bir veya daha fazla bileşenin yeniden puanlandırılmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, sadece Speaking sınavınız veya hem IELTS Writing hem de Speaking sınavlarınız için birlikte bir yeniden puanlandırma talep edebilirsiniz. Ayrıca dört bileşenin (Listening, Reading, Writing ve Speaking) tümü için aynı anda bir yeniden puanlandırma talep edebilirsiniz. Ücret ne olursa olsun aynıdır. 

IELTS One Skill Retake nedir?  

IELTS sınavınıza girerken kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olmak için IELTS One Skill Retake'i geliştirdik. One Skill Retake ile dört bileşeni de içeren tüm sınava tekrardan girmeden sınavın Listening, Reading, Writing veya Speaking bölümlerinden yalnızca istediğiniz bir tanesine tekrardan girebilirsiniz.  

Yakın zamanda dört bileşeni de içeren tam bir bilgisayarlı IELTS sınavına girdiyseniz, sonuçlarınız açıklandıktan sonra IELTS One Skill Retake için rezervasyon yapmaya hak kazanırsınız. IELTS One Skill Retake için ilk sınav tarihinizden itibaren 60 gün içerisinde rezervasyon yaptırmalısınız. IELTS One Skill Retake hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve Sıkça Sorulan Sorular sayfasına göz atabilirsiniz.  

IELTS One Skill Retake hakkında daha fazla şey öğrenmek ve nerede mevcut olduğunu öğrenmek için lütfen buraya tıklayın. 

Enquiry on Result (Yeniden Değerlendirme) ve IELTS One Skill Retake için aynı anda başvuru yapabilir miyim?

IELTS sınavınızla ilgili bir yeniden değerlendirme talep ediyorsanız IELTS Listening, Reading ve Writing sınav tarihinizden itibaren 2 hafta içerisinde yeniden değerlendirme isteyebilirsiniz. Aynı sınavınız için One Skill Retake’e başvurmadan önce yeniden değerlendirme talebinizin sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir.  

Özetle IELTS, sınav katılımcılarının sınav gününde ihtiyaçları olan puanı elde etmelerine yardımcı olmak için çabalayan esnek ve destekleyici bir sınav sistemidir. Bununla birlikte, istediğiniz sonucu alamamanız durumunda, IELTS sınav puanınızı iyileştirmenize yardımcı olacak çeşitli seçenekler sunar.