The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS sınavının en önemli bölümlerinden biri olan speaking bölümüne daha iyi hazırlanabilmek için ipuçlarını takip edin.

IELTS speaking sınavında konuşma becerilerinizi gösterebilmek için IELTS’in diğer bölümlerine nazaran, daha az zamanınız olur. Bu nedenle dikkate alınması gereken en önemli konu, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi etkili bir şekilde iletebilmenizdir.

Düşünmek için kendinize birkaç dakika verin

Öncelikle, konuşmaya başlamadan önce cevaplarınızı düşünmek için bir iki dakika ayırmanızı öneriyoruz. Böylece fikirlerinizi hızlı bir şekilde kafanızda formüle edip, ardından harekete geçebilirsiniz. Zamanınızın sınırlı olduğunu sakın unutmayın. Dolayısıyla konuşmaya başlamadan önce çok uzun bir süre düşünme fırsatınız olmayacak.

Hazırlık sürenizi akıllıca kullanın

Speaking sınavının 2. kısmında ise, konuşmaya başlamadan önce size kâğıt ve kalem verilecek, daha sonra bir dakika içinde fikirlerinizi yazmanız istenecek. Buradaki temel amaç, düşüncelerinizi düzenleyebilmeniz için size zaman tanımaktır.

Sınavın 2. kısmı ile ilgili mini bir ipucu: Size verilen sorunun tüm bölümlerini dikkatlice okuyup yanıtladığınızdan emin olun.

Emin değilseniz, mutlaka sorun

Fikirlerinizi toparlayabilmenizi sağlayacak bir diğer önemli hususta, soruyu doğru anladığınızdan emin olmaktır. Sorunun anlamından veya sorudaki bir kelimeden emin değilseniz, IELTS sınav görevlisinden tekrar etmesini veya kısaca açıklamasını isteyebilirsiniz.

Ve tabi ki bol bol pratik yapmak

Speaking sınavına iyi hazırlanmak için yapmanız gerekenlerden biri de bol bol pratik yapmaktır. Deneme sorularına ve örnek yanıtlara ulaşabileceğiniz, online çok sayıda deneme sınavı bulunmaktadır.

Bir başka iyi fikir ise, örnek soruları yanıtlarken kendinize zaman ayırmaktır. Bu nedenle konuşurken sesinizi kaydetmenizi ve yanıtlarınızı dinledikten sonra zamanınızı kontrol etmenizi öneririz. Bu şekilde birkaç dakika içinde ne kadar verimli organize olabildiğinizi ve cevap verebildiğinizi görebilirsiniz.

Speaking sınavınızla ilgili aklınızda bulundurmanız gereken birkaç küçük öneri daha

• Konuşmaya devam edin- Sınav esnasında sınav görevlisi tarafından durmanız söylenene kadar konuşmaya devam edin. Speaking yeteneklerinizi gösterme fırsatınızı sakın boşa harcamayın!

•Eğer ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız, bir şeyler anlatmaya çabalayın. Çoğu insan, doğru olduğunu düşündüğü veya deneyimledikleri şeyler hakkında konuşmayı daha kolay bulur. Kendinizi hangi konuda rahat hissediyorsanız, o konuda konuşun.

IELTS speaking sınavında başarılar dileriz!