The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

İngiltere'den Avustralya’ya ve Kanada'ya, dünyanın en iyi eğitim yerleri, öğrencilerin vize başvuruları ve üniversite başvurularının bir parçası olarak IELTS sınavına girmelerini gerektirir.

IELTS sınavına giriyorsanız, özellikle de iyi puan almanın doğru yolları hakkında söylentiler ve efsaneler duyduysanız, Reading sınavının bölümleri konusunda endişe duyuyor olabilirsiniz.

Neyse ki, bu efsaneleri çürütmenize yardımcı olmak için buradayız ve gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanıza yardımcı olarak istediğiniz puanı elde etmenizi sağlayacağız.

Haydi her şeyi yoluna koyalım!

IELTS Writing sınavı hakkında 7 efsaneyi çürütüyoruz.

1.Daha iyi bir puan alabilmem için fikirlerim ve iddialarım ilginç olmalıdır.

Yazılan fikirlerin veya iddiaların dikkatlice okunacağı ve final notunuzu etkileyeceği yanılgısına düşmek kolaydır.

Ancak bu hiç de doğru değildir.

Her iki Writing sorusu için de, soruyu ne kadar doğru tamamladığınız, yazınızın tutarlılığı ve bütünlüğü, kelime dağarcığınızın ne kadar derin olduğu ve dil bilginizin doğruluğu ve kapsamı ile değerlendirileceksiniz.

Kişisel fikirlerinize veya iddialarınıza göre değil, ne kadar iyi yazdığınıza göre değerlendirileceksiniz.

2. Ne kadar çok yazarsam o kadar iyi puan alırım.

Writing sınavındaki her soru için sırasıyla 150 kelime ve 250 kelime yazmanız gerekecek.

Kelime sınırı dahilinde mümkün olduğunca çok yazmaya çalışmalısınız. Bu, kelime dağarcığınızın tam kapsamını ve dil bilgisi aralığını sergilemenize izin verecektir.

Ancak kelime sınırını aşarsanız kesinlikle daha fazla puan alacağınız doğru değildir. Aştığınız kelime sayısı cezalandırılmazken, bu soru sırasında gereğinden fazla zaman harcayabilir ve diğerini ihmal edebilirsiniz.

Kelime limiti dahilinde kısa, öz ve daha iyi yazmak, hataları kontrol etmek ve düzeltmek için daha fazla zaman harcamak daha iyidir.

3. Tüm örneklerim gerçek kanıtlarla desteklenmelidir

Writing sınavının 2. Sorusunda adayların bir soru veya ifadeye yanıt olarak formüle etmeleri ve buna göre yanıtlamaları istenecektir.

Ancak, mutlaka bir tavır almanız veya ifadelerinizi gerçek dünyadaki kanıtlarla desteklemeniz gerekmemektedir. İfadelerinizi ne kadar iyi desteklediğinize göre değil, bilgileri kendi dilinizde ne kadar iyi yazdığınıza ve aktardığınıza göre değerlendiriliyorsunuz.

Eğer bunu yaparken rahatsanız, soruları cevaplamak için kendi bilginizi, deneyiminizi ve görüşlerinizi kullanmaktan çekinmeyin.

4. Daha karmaşık kelimeler kullanmak etkileyici olacak ve daha iyi puan almama yardımcı olacak

Daha karmaşık kelimeler şüphesiz bir şekilde daha iyi puan almanıza yardımcı olabilir, ancak bunun ne kadar yardımcı olabileceğinin de bir limiti vardır.

Öncelikle, kelimelerinizi, bahsedeceğiniz konunun ve ifadenin bağlamına göre doğal ve akıcı bir şekilde kullanmalısınız.

Buna ek olarak, ne demek istediğinizi vurgulamak için çok karmaşık akademik kelimelere ihtiyacınız yok.Kelimeleri aşırı kullanırsanız ve yanlış kullanırsanız veya hatta yanlış yazarsanız, puanınıza ceza gelmesi veya puanınızın düşürülmesi yüksek bir ihtimaldir.

A candidate taking notes using a laptop for IELTS test.

5. Mümkün olduğu kadar çok zaman kullanmaya çalışmalıyım

Zamanlar, bir eylemin zamanını veya devamını belirtmek için kullanılan fiillerdir ve cümlelerinize renk ve ayrıntı eklemek için harikadır.

Bununla birlikte, karmaşık sözcüklerde olduğu gibi, yazınızın her yerinde çok fazla farklı zaman kullanmak sadece kulağa tuhaf gelmekle kalmaz, kolayca yanlış zaman kullanımına da düşebilirsiniz.

Yazdığınız duruma uyan doğru zamanı seçmeli ve ona bağlı kalmalısınız.

6. Yazılarımda yalnızca İngiliz İngilizcesi yazımını kullanmalıyım.

Bu, inanmamanız gereken başka bir efsanedir.

Yazma testinizde Amerikan veya İngiliz İngilizcesi kullanabilirsiniz. Hatta, en rahat ettiğiniz versiyonu kullanmanız önerilir.

Bu, daha hızlı, daha güvenli yazmanıza ve yazılarınızı kontrol etmek için daha az zaman harcamanıza olanak tanır. Bu, yazınızın içeriğine daha fazla zaman ayırabileceğiniz anlamına gelir.

7. Ne kadar çok bağlayıcı kelime kullanırsam o kadar iyi

Kelimeleri birbirine bağlamak, yazı akışınızı daha iyi hale getirmeyi kolaylaştırsa ve fikirlerinizin uyumuna katkıda bulunsa da, özellikle nasıl bir araya geldiklerini göstererek aşırı kullanmak bir sorundur.

Çok fazla geçiş bağlayan kelime, sınav görevlisinin kafasını karıştıracak veya dikkatini dağıtacak ve yazınızı garip hale getirecek ve hatta tutarlılığı bozacaktır. Bu puanınızı olumsuz etkiler.

Bu yüzden onları dikkatli bir şekilde ve fikirleri birleştirmek için kullanın, daha yüksek puan almanın bir yolu olarak değil.