The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close
  • İpucu 1

Kendi kelime defterinizi oluşturun. Her okuduğunuzda, dinlediğinizde veya izlediğinizde, bilmediğiniz kelimeleri yazın, sözlüğünüze bakın ve anlamlarını kelime defterinize not alın. Geri dönün ve haftada en az bir kez yeni kelimelerinize bakın. İngilizce konuşurken ve yazarken yeni sözcüklerinizi mümkün olduğunca kullanmayı deneyin. Bu, öğrendiğiniz kelimeleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

  • İpucu 2

Bir kelime listesinden öğrenmeyi tercih ediyorsanız, Michael West’in İngilizcenin en önemli 200 kelimesi listesineNew General Service List inceleyin. Ayrıca en sık telaffuz hatası yapılan 50 kelime yazımızı da kontrol edebilirsiniz.

  • İpucu 3

IELTS Academic’e hazırlanıyorsanız Avril Coxhead’in Akademik Kelime Listesine bakın ve aynı talimatları uygulayın. Bu listeden birkaç kelime seçin ve bunları kelime defterinize yazın.

Yeni kelimeler kullanırken, kelimenin isim ve fiil formu gibi farklı biçimlerine baktığınızdan emin olun. Bunları doğru şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin ve konuşma ve yazmada farklı formları kullanarak pratik yapın.

Örneğin: I am contemplating (fiil); the book is contemplative (sıfat); Contemplation is important for study (isim).

İyi bir kelime bilgisi temeli oluşturduktan sonra, kelime dağarcığınızı artırmak ve İngilizce konuşma ve yazmada sözcükleri nasıl kullanabileceğinizi geliştirmek için kollokasyonları ve kelime öbeklerini incelemeye devam edebilirsiniz.

Daha fazla IELTS hazırlık materyaline göz atın