The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Writing

Bildiğiniz gibi IELTS Academic ve IELTS General Training için 2 task verilir ve genel olarak 4-5 paragraflık bir essay yazmanız beklenir. Yazmanız gereken essay, argüman, tartışma, çoklu soru, fikir belirtme ve problem çözme türünde olabilir. Eğer bu türlerin ne olduğunu bilmiyorsanız, öğrenmek için biraz vakit ayırmalısınız. Bu essaylerin temeli olarak, muhtemelen fikrinizi belirtmeniz, bir çözüm bulmanız veya tartışma noktalarını keşfetmeniz gerekecektir. Bunu göz önünde bulundurarak, IELTS, tüm sınav katılımcılarının yazabileceği konuları sağlar.

Bir düşünün, kalp nakli hakkında bir essay yazabilir misiniz? Ya da Kanada başbakanlarının liderlikleri hakkında? Veya bankacılık sistemindeki problemler hakkında yazabilir misiniz? Bu konular IELTS katılımcılarının %99.9’u için çok zor olacaktır. İşte bu yüzden IELTS sınav konuları, katılımcıların %99.9’unun yazabileceği konulardan seçilir. Örneğin, sağlıklı beslenmenin faydaları iyi bir konu olabilir, çünkü herkes sağlığımıza iyi gelen besinler hakkında iyi ya da kötü fikir sahibi. Toplu ulaşımın faydaları da iyi bir tartışma konusu olabilir. Hemen herkes otobüs, araba ve trenle ulaşım hakkında bir şeyler biliyor. Bir ülkedeki önemli tarihi binaları korumayla ilgili çok parçalı bir soru da görebilirsiniz. İnsanların büyük çoğunluğu korunması gereken ünlü binaları düşünebilir, değil mi? Gördüğünüz gibi, bu konular çoğu insanın hakkında fikir sahibi olduğu konulardır. Kısacası eğer ortak bir konuysa, sınavda karşınıza çıkabilir.

Task 1 hakkında söylenecek çok şey yok. IELTS Academic Writing Task 1, her zaman belirli bir istatistiğin özeti olur ve raporlama becerilerinizi sergilemenizi gerektirir. IELTS General Training Writing Task 1 ise, essay yazmaya benzerdir. Bununla birlikte, fikrinizi dile getirmek yerine, belirli bir kişiye bir mektup göndermeniz ve belirtilen bir soruna / duruma çözümler sunmanız gerekir.

Speaking

Writing sorularında olduğu gibi, IELTS Speaking konuları da çoğu insanın konuşabileceği konuları içerir. Speaking sınavının birinci bölümünde sizinle ilgili sorular sorulur. Bunlar hayatınızla ilgili günlük sorular olur. Örneğin, okulunuz/işiniz, aileniz, giysileriniz, sevdiğiniz yemekler veya yaptığınız sporlar hakkında sorular sorulabilir. Bu yüzden sınavın birinci bölümünde konuşmak, kişisel deneyimleriniz ve genel şeyler hakkındaki düşüncelerinizle bağlantı kurmak kolaydır.

Konuşma sınavının ikinci ve üçüncü bölümleri daha çok Writing sorularına benzer. Burada konular biraz daha hayatınız dışındaki şeyler hakkında olur ancak tartışma için daha iyi konulardır. Bu nedenle, insanların sıklıkla tartıştığı bazı fikirler görebilirsiniz. Örneğin, yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu, araba kullanmaya kıyasla yürümenin avantajları hakkında konuşmanız istenebilir. Ya da online öğrenmeyi yüz yüze öğrenmeyle karşılaştırabilirsiniz.

Reading & Listening

Sınav konularıyla ilgili araştırma yaparken Reading ve Listening örnek konularına denk gelmiş ve bu soruların Writing ve Speaking sorularından biraz farklı olduğunu farketmişsinizdir. Nasıl bir fark?

Temel fark, Reading ve Listening bölümlerinin sınava giren kişiler için yeni veya alışılmadık konuları kullanmasıdır. Writing ve Speaking konuları ise, bahsettiğimiz gibi, tam aksine çoğu insanın bildiği konulara yer verir.

O halde Reading ve Listening bölümlerinde neden alışılmadık konular hakkında sorular soruluyor? Cevap çok basit, çünkü bu bölümler bilginizi değil becerilerinizi değerlendirmek için tasarlanmıştır. Amaç, yeni konuları okuma ve dinleme becerinizi test etmek, ardından bunları anlamak için İngilizce becerilerinizi kullanmaktır. Örneğin, bu bölümlerin her ikisi de sizi ana fikirleri edinmeniz, ayrıntılı bilgi almanız ve yazarın bakış açısını belirlemeniz için zorlar. Listening ve Reading bölümlerinde yeni bir konu hakkında bilgi edinirken, bununla ilgili sorulara yanıt vermek için dil becerilerinizi kullanmaya hazır olun.