The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Öncelikle, neden cevap veremediğinizi anlamaya çalışın:

  • Gergin hissediyor olabilirsiniz

  • Soruyu ya da sorunun bir bölümünü anlamamış olabilirsiniz

  • Konu hakkında çok az şey biliyor ya da hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz

Sorunun cevabını bilmenize gerek yok

IELTS sorularının herkesin yanıtlamasını sağlayacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Pek çok alandan çeşitli konularda sorular vardır ancak cevaplamak için özel bir eğitim ya da bilgi gerektirmez.

Sakin olun

Nasıl cevaplayacağınızı bilmediğiniz bir soru sorulursa sakin olun, derin nefes alın düşünün. Düşünmek için kendinize zaman kazandıracağınız cümleleri kullanın: “That’s an interesting question” “Let me think about that for a moment”

Sorunun yeniden ifade edilmesini ya da açıklanmasını isteyin

Eğer soruyu anladığınızdan ya da nasıl cevaplamanız gerektiğinden emin değilseniz, examinerdan soruyu tekrarlamasını veya açıklamasını istemekten çekinmeyin. Aşağıdaki cümleleri kullanarak examinerdan yardım isteyebilirsiniz: “I’m sorry, I don’t understand the question” “Can you explain the questionplease?” Açıklama istemeniz doğal karşılansa da her soru için bunu yapmamaya özen gösterin.

Sessiz kalmayın

Sessiz kalmak dil becerinizi göstermeye yardımcı olmaz. Çok az şey söylemek (ya da hiçbir şey söylememek) konuşma yeteneğiniz hakkında puanlama yapılabilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden, bir fikriniz olmasa bile elinizden gelenin en iyisini yaparak bir şeyler söylemeye çalışın.

Yaratıcı olun

Hakkında çok az şey bildiğiniz bir şey hakkında konuşmanız istenirse, konuşma becerinizi gösteren bir şey uydurmaya çalışın. Örneğin, soru müzeler hakkındaysa ve bir müzeye gitmediyseniz, müzeleri seven ya da bu konuda deneyimi olan biri hakkında düşünmeye çalışın. Soruda ülkenizde popüler olan bir müzeyi anlatmanız isteniyorsa şöyle diyebilirsiniz: “To be honest, I have never been to a museum, but I think my parents enjoy going to the museum in my city to see things about my country’s history.”

Bu doğru olabilir veya olmayabilir ya da ailenizin duygularını yalnızca tahmin ediyor olabilirsiniz. Önemli olan, cevap vererek dil becerilerinizi göstermek için çaba harcamanız.

Önemli olan düşünceleriniz değil, konuşma beceriniz

IELTS, fikrinizi veya cevabınızın içeriğini test etmez. Aksine, yalnızca dil yeteneğinizi değerlendirir. Sınav görevlisinin söylediklerinize katılması gerekmemektedir ve bunun doğru olup olmadığı umrunda değildir. Önemli olan kendinizi, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi ne kadar iyi ifade ettiğinizdir.

Sorular, sorular, sorular

Konuşma sınavı üç bölümden oluşur. Bir soruyu istediğiniz şekilde yanıtlayamadıysanız, dikkatinizi dağıtmamaya veya strese kapılmamaya çalışın çünkü cevaplamak için başka sorularınız ve konuşma becerilerinizi göstermek için daha fazla fırsatınız olacaktır.

Bilgilenin

Sınavınızdan önce, IELTS sınavında kullanılan değerlendirme kriterlerini tanımak için biraz zaman ayırmanız harika bir fikir. Ayrıca, örnek sınav sorularına ve cevaplarına baktığınızdan emin olun. Sınavdan önce çeşitli bilgilere hakim olmak, sınav günü daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Odaklanmaya, sakin kalmaya ve IELTS konuşma sınavınızdaki soruları cevaplamak için her türlü çabayı göstermeye çalışın.

Speaking sınavında tüm soruları nasıl cevaplarsınız sorusunun cevabını öğrendiniz. Sınav öncesi bir uzmandan yardım almak isterseniz IELTS Speaking Assist’e göz atın.