The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Article – Feminine And Masculine Words in English – introduction - Turkish

İngilizce’de eril ve dişil kelimeler var mı? İngilizce’de dişil ve eril ayrımı yok. Ancak bazen insanlara ya da hayvanlara atıfta bulunurken cinsiyete göre kelimeler farklılık gösterebiliyor. ⁠Bu yazımızda sizlere bunun daha detaylıca açıklayacağız.

Bu özel IELTS Grammar 101 yazısını 2020 Dünya Kadınlar Günü'ne adadık. Her yıl 8 Mart'ta Dünya Kadınlar Günü'nü (IWD) kutluyoruz. Bu günde kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını takdir ediyoruz. Bu yılın teması #EachforEqual.

Dilde “cinsiyet” nedir?

Dünya dillerinin yaklaşık dörtte biri kelime yapılarında cinsiyet kullanıyor. Teknik terimlerle, dillerdeki cinsiyet, isimleri sınıflara veya kategorilere ayırmanın sadece bir yoludur. İsim, bir kişiyi, yeri, şeyi, fikri, eylemi veya niteliği adlandıran, dilin bir parçasıdır. Örneğin, Mike veya Amrita gibi isimler, bir kişinin bireysel adına atıfta bulunabilir. Ayrıca, Sydney, Louis Vuitton veya Qantas isimlerinde olduğu gibi bir yere veya bir şeye de atıfta bulunabilir. Bazı dillerde, Qantas gibi isimler eril veya dişil olabilir.

Dilbilgisel cinsiyet ile doğal cinsiyet arasında ayrım yapmak önemlidir. Doğal cinsiyet, basitçe bir kişinin, hayvanın veya karakterin biyolojik cinsiyetidir. Dilbilgisel cinsiyet, isimleri sınıflandırmanın bir yoludur. Ancak bu her zaman tarif edilen kişi veya nesnenin “doğal cinsiyeti” ile uyuşmaz.

Bazı dillerde dilbilgisel cinsiyet, "eril" veya "dişil"den daha fazlasıdır. Bazı dillerin "nötr" sınıfı vardır. Bu dillerde, canlı ve cansız nesneler için farklı cinsiyet isimleri vardır. Bunun diğer dillerde nasıl çalıştığını görün.

İngilizce, cinsiyet ve dilbilgisi söz konusu olduğunda hayatı bizim için biraz daha kolaylaştırıyor.

Are there any masculine and feminine words in English?

İngilizce’de dişil ve eril ayrımı yok. Ancak bazen insanlara ya da hayvanlara atıfta bulunurken cinsiyete göre kelimeler farklılık gösterebiliyor. ⁠

İngilizce’deki eril ve dişil kelimelerin listesi

Masculine

Feminine

Gender neutral

man

woman

person

father

mother

parent

boy

girl

child

uncle

aunt

husband

wife

spouse

actor

actress

prince

princess

waiter

waitress

server

rooster

hen

chicken

stallion

mare

horse

Yabancı dillerde "Cinsiyet" nasıl çalışır?

İngilizce'de kelimelere cinsiyet atfetmiyoruz. Fakat yabancı dillerde "Cinsiyet" nasıl çalışır?İtalyanlar için erkekler (il bambino) eril. Kızlar (la bambina) ise dişildir. Örneğin Almanlar, üç temel yemek aletine üç farklı cinsiyet atar: çatal (die Gabel) dişildir. Bıçak (das Messer) nötrdür. Ve son olarak, kaşık (der Löffel) erildir. Garip bir şekilde, Almanca genç bir bayana (das Mädchen) bir cinsiyet atfetmez. Cansız nesneleri “eril” veya “dişi” olarak değerlendiren tek dil Almanca değil elbette. Aynı zamanda, canlı varlıklara cinsiyetleriyle ilgisi olmayan bir gramer cinsiyeti atayan tek dil de değildir. Örneğin İrlanda'da bir kız (cailín) erildir, aygır (stail) ise dişildir. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, bu makaleye bir göz atın.

Neden gemi kelimesi "dişil"dir?

İlginç bir şekilde, Modern İngilizce'de, en azından şiirsel veya tuhaf bir anlamda 'dişil' olarak kabul edilen bazı kelime grupları vardır. Mesela gemiler, ülkeler ve kiliseler bu kelime gruplarına dahildir.

Bu nedenle, İngilizce'de gemilere bazen "she" denir. Örneğin, “Kraliçe Elizabeth ile İngiltere'den New York'a seyahat ettim; o (Kraliçe Elizabeth) harika bir gemi.”(Dişil) Bir deniz tarihçisi bunun neden böyle olabileceğini açıklıyor. Gördüğümüz gibi, diğer dillerde “eril”, “dişil” ve bazen de “nötr” sözcükler bulunur. Ancak İngilizce ise genellikle “the” veya “it” gibi nötr kelimeler kullanır. Bu nedenle, gemileri dişil yapmak eski İngilizce konuşma pratiğinin bir örneğidir. Neden? Çünkü cansız bir nesneye cinsiyet verir. Lloyd's Register of Shipping'in artık gemilere "it" olarak seslendiğini belirtmekte fayda var.

İngilizce dilinde cinsiyetin başka örnekleri de var:

  • Arabamı seviyorum. O (araba) benim en büyük tutkum. (Dişil)

  • Fransa şu anda (Fransa'nın) komşuları arasında popüler. (Dişil)

  • İngiltere'den New York'a Kraliçe Elizabeth'le seyahat ettim; o (Kraliçe Elizabeth) harika bir gemi. (Dişil)

Bu nedenle, ana dili İngilizce olmayan biriyseniz ve dil bilginizle birilerini etkilemek istiyorsanız, 'she' kelimesini kullanarak bir gemiye veya ülkeye atıfta bulunun. "Titanik 1912'de battı, değil mi?"(Dişil) Ancak dikkatli olmalısınız. Bu sizi biraz iddialı gösterebilir :)

What is gender-inclusive language?

We’ve had a look why some words are referred to as “she”. In fact, we use “man” and words ending in “-man” far more as gendered nouns in English. Let’s look at the example of “fireman.” We don’t really say “firewoman” in English. But women certainly fight fires. The profession of fighting fires was historically a predominantly male job. 

At the same time, traditionally feminine nouns such as actress and waitress are becoming less common. There are lots of examples where the masculine term of actor and waiter is now used for both men and women. 

That’s why language is important 

linguistics professor explains that the language we use doesn’t only reflect our culture, but also constructs it. That means that language can set expectations about how people are supposed to be. If you see a job advertised online and it says “Barman needed now!” it implies they are looking for a man, not a woman. Similarly, how many men do you think would apply to an advert asking for “waitresses”? 

It’s the same with fireman or policeman. The more we use these words, the more people expect those jobs to be done by men. But, there are very, very few jobs out there that require one gender to do the role rather than being open to both 

Luckily, you can spot these gender-biased words easily in English. And, it’s also very easy to replace them with neutral language. We have a list of examples with gender inclusive words. 

List of gender-inclusive words

Gendered noun

Gender-neutral noun

man

person, individual

mankind

people, human beings, humanity

Fireman

Firefighter

freshman

first-year student

man-made

machine-made, synthetic, artificial

the common man

the average person

chairman

chair, chairperson, coordinator, head

mailman

mail carrier, letter carrier, postal worker

policeman

police officer

steward, stewardess

flight attendant

actor, actress

actor

congressman

legislator, congressional representative

Sir (in “Dear Sir,” etc.)

Dear Sir or Madam, Dear Editor, Dear Members of the Search Committee, To Whom it May Concern

Waiter, waitress

Server or wait staff

Ladies & Gentlemen

Folks or everybody

Boyfriend, girlfriend

Partner, significant other

Salesman, saleswoman

Salesperson or sales representative

Neden "cinsiyet" içeren bir dil kullanırız?

Öyleyse, neden cinsiyet içeren bir dil kullanasınız? Belirli bir cinsiyete veya toplumsal cinsiyete karşı önyargıdan kaçınan kelimeler kullanmak iyidir. Cinsiyet içeren dil listesinde "başkan" gibi terimler görebilirsiniz. Bu sözcük -man bileşenini içerir. Yine de, kadınlar çok üst düzey pozisyonlarda eşit derecede yeteneklidir. Başkan terimini kullanırsanız, aynı anlama gelir, ancak biyolojik cinsiyetlerine bakılmaksızın tüm insanların kapsandığını gösterir. Dolayısıyla, belirli işler için standart olarak “-man” ile biten bir kelime kullanmayarak, cinsiyet kimliğine bakılmaksızın herkesin bir işi yapabileceği fikrini normalleştirebiliriz.

Ne kadar cinsiyetçisiniz? Kendini test et.

“Bir baba ve oğlu trafik kazası geçirir ve hastaneye kaldırılır. Baba ölür. Çocuk ameliyathaneye alınır ve cerrah “Bu çocuğu ameliyat edemem çünkü o benim oğlum” der.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Aşağıdaki cevabı kontrol edin

IELTS Writing ve Speaking sınavında cinsiyet içeren dil nasıl kullanılır?

IELTS Speaking sınavının iki kişi arasındaki normal bir konuşmayı temsil etmesi beklenir. Ancak, aynı zamanda dil becerilerinizi sergilemek için bir fırsattır. Böylece, cinsiyetten bağımsız kelimeler kullanarak examinerınızı etkileyebilirsiniz. İşlerden bahsedecekseniz, "salesperson" yerine "salesman" kullanın. Mantıklı, değil mi?

Deyimsel ifadeleri uygun şekilde kullanma yeteneğini gösterirseniz daha yüksek bir IELTS bant puanı alabilirsiniz. Açıklamalı bazı yararlı listelere hemen göz atın: Deyimler A'dan Z'ye

Cevabınızı kontrol edin

İnsanların yaklaşık %40-75'i bu bilmeceyi çözemiyor çünkü cerrahın bir kadın olduğunu düşünemiyorlar. Cerrah çocuğun annesidir.