The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Az ve öz yazın

‘Sözün kısası makbüldür’ demiş atalarımız. Özetle, birkaç cümlenin yeterli olacağı bir şey için paragraflar yazmayın. Bu duruma özellikle makale yazarken dikkat etmeniz gerekir. Lütfen istenen kelime sayısına sadık kalın, yazınızın düzgün ve okunaklı olduğundan, kullandığınız dilin doğrudan ve kolay anlaşılır olduğundan emin olun.

Taklitçilere yer yok

Zengin bilgi ve örnek makaleler içeren çeşitli IELTS hazırlık kitapları ile iyi yazılmış makalelerden göze çarpan noktaları ezberlemek kolay gelir. Ancak sıınavda tanıdık bir konu gözünüze çarptığında daha önce bir yerde okuduğunuza benzer bir makale yazma dürtüsüne direnin. Özgünlük her zaman kazanır, bu yüzden makalenizi kendi cümlelerinizle yazın.

Anahtar kelimeler

Tüm kaynaklar, makalelerinizde “bağlayıcı kelimeler” veya “anahtar kelimeler” kullanmanızı önerir. Önemli olan aşırıya kaçmamanız ve makalenizi bu kelimelerle doldurmamanızdır. Sınavınızı değerlendirecek kişiyi süslü kelimeler bildiğinizle etkilemek zorunda değilsiniz. Sadece makalenin konusuna sadık kalmanız ve fikirlerinizi tutarlı bir tarzda aktarmanız gerekir.

Vurgu ve telaffuz

IELTS, ana dili İngilizce olmayanlar için tasarlanmıştır. Aksanınız için endişelenmeyin; bunun yerine kelimeleri nasıl telaffuz ettiğinize odaklanın. Net, makul derecede yüksek bir sesle ve doğrudan bir tarzda konuşun. Sessiz fısıltılarla veya aşırı öfkeli bir tonda konuşmayın. Lafı dolandırmak size yardımcı olmayacak. Konuşmanızı belirtilen konuya uygun tutmak için kendinizden emin bir şekilde konuşun.

Hazırlanmak başarmanın yarısıdır

Bir pasta pişirmek ya da bir sınava girmek olsun, iyi hazırlamak çok önemlidir. IELTS’e hazırlanmak için kendinize en az dört ay verin ve güveninizi artırmak için yeteri kadar deneme sınavı çözün.. Sınava hazırlanırken IELTS tarafından önerilen ücretsiz hazırlık materyallerini kullanın.