Writing’nizi kendi başınıza düzeltmek ve düzenleyebilmek, sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Yazı yazarken yaptığınız yaygın hataları düşünün ve bir liste yapın. Daha sonra writing alıştırması yaparken, taslaklar hazırlayın ve hatalarınızı bu taslaklar üzerinden düzeltin. Düzeltme becerilerinizi geliştirmek için her yazı yazdığınızda bunu yapmaya özen gösterin. Önlenebilir hatalar yapmadığınızdan ve IELTS General Training testinin 1. taskındaki puanınızı düşürmediğinizden emin olmak için sizlere dört ipucu verelim;

  1. Yazınızın doğru uzunlukta olduğundan emin olun: en az 150 kelime yazmalısınız.

  2. Konuya bağlı kalın: Tamamen sorunun konusu ile ilgili bir cevap yazın, yazdıklarınızı düzenli olarak tekrar tekrar okuyup, doğru yolda olup olmadığınızı kontrol edin.

  3. Notlar veya madde işaretleri kullanmayın: tam cümleler ve paragraflar içeren birbiriyle bağlantılı ve bütünsel bir metin yazmaya çalışın.

  4. Hedef kitleniz için doğru yazma stilini belirleyin: örneğin, resmi olarak bir banka müdürüne veya gayri resmi olarak arkadaşınıza yazın.

Günlük olarak bol bol writing alıştırması yapmayı sakın unutmayın. Bu şekilde becerilerinizi ve IELTS writing puanınızı arttırabilirsiniz.