The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Dinleme ve Konuşma Becerisi

Film ya da dizi izlemek, konuşma ve dinleme becerilerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Dizi izlerken olayların nasıl tanımlandığına dair düşünün. Farklı olayları farklı sıfatlar, deyimler ve argo kullanarak tanımlayabilirsiniz. Bir sonraki bölümde ne olacağını benzer bir dil kullanarak tahmin etmeye çalışın.

Kültürel Referanslar

Farklı şovlar izlemek farklı kültürel referanslar hakkında öğrenmenize de yardımcı olacaktır. Bu kalıpları öğrenmek, bazıları daha yaygın olarak kullanıldığı ve günümüze ait olduğu için güncel referanslarla kendinizi ifade etmenizi kolaylaştıracaktır. İzlediğiniz dizi ya da filmde kullanılan deyimleri ve kalıpları dikkatlice dinleyin. Daha sonra öğrendiklerinizi günlük hayatınızda kullanmaya çalışın. Ancak, bazı ifadelerin yalnızca konuşma dilinde kullanılabileceğini unutmayın.

Farklı Aksanlar

Dünyanın farklı yerlerine ait dizi ve filmlere istediğimiz zaman kolayca ulaşabiliyoruz. Bu sayede dünyanın her yerinden farklı aksanlarla tanışma şansını da elde etmiş oluyoruz. Amerikan, İngiliz ve Avustralya aksanları gibi farklı aksanları dinlemek, IELTS Listening bölümü için bir pratiktir.

Ayrıca, bir ülkenin farklı bölgelerindeki aksanlar arasındaki farklılıkları da not edin. Örneğin, İngiliz aksanı konuma bağlı olarak farklılık gösterebilir. İkisi de İngiltere’de olmasına rağmen Londra’da yaşayan birinin aksanı, Manchester’da yaşayan birinden farklı olacaktır. Sonuç olarak, IELTS Listening bölümünde aksanlardan dolayı yazım hatası yapmamak için kulağınızı farklı aksanlara alıştırmanız faydalı olacaktır.

Doğru Telaffuz

Dizi/film izlerken yalnızca yeni kelimeler ya da kalıplar öğrenmekle kalmazsınız, aynı zamanda bu kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de öğrenmiş olursunuz. Bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini, nerede vurdu yapıldığını ve cümlenin akışını nasıl sağladığını öğrenirsiniz. Karakterlerden birinin konuşmasını dinlerken tonlama ve vurguya dikkat edin. Ayrıca, bir sohbet gerçekleşirken konuşanların nasıl durakladığını, fikirlerini ve cümlelerini nasıl gruplandırdıkları duyabilirsiniz.

Kelime Haznesi

Yeni kelimeler öğrenmek, bir şeyler izlemenin harika bir avantajı. Ne izlediğinize bağlı olarak, geçmişte ve günümüzde kullanılan deyimleri ve kalıpları duyabilirsiniz. İzlerken sık sık duyduğunuz sözcükleri ve deyimleri not alın. Bu kelimelerin anlamını, telaffuzunu ve nasıl kullanıldıklarını öğrenin. Daha sonra bunu yazılı ya da sözlü olarak kullanmaya çalışın. Kelimelerin nasıl hecelendiğini bildiğinizden emin olmak, Writing ve Listening bölümlerinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Altyazı

Dinleme becerinizi geliştirmek için dizi ya da filmi altyazısız izlemeyi deneyin. Anlamıyorsanız sorun değil, geri sarın ve aynı yeri bu defa altyazıyla izleyin.Dinleme becerinizi geliştirmek için dizi ya da filmi altyazısız izlemeyi deneyin. Anlamıyorsanız sorun değil, geri sarın ve aynı yeri bu defa altyazıyla izleyin.

Eğlenin

IELTS’e hazırlanmak yalnızca kitaplardan çalışmak ya da örnek soruları çözmek değildir. Aynı zamanda İngilizce’yi gün içinde karşılaştığınız farklı durumlar karşısında kullanmanız da bu çalışmanın bir parçasıdır. İnsanların eğlenerek yaptıkları şeyleri daha çabuk öğrendiği söylenir. Sevdiğiniz bir diziyi izlerken daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Kendinizi diziye kaptırırken farkında bile olmadan yeni kelimeler, deyimler öğrenirsiniz. İzlediğiniz programdaki karakterin repliklerini taklit etmeye başladığınız an, İngilizce’nizin doğal olarak geliştiğini farkedeceksiniz.