The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

IELTS sınavı için seçebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bilgisayar üzerinden IELTS veya kağıt üzerinden IELTS sınavı seçiminizi, kayıt yaptırırken yapabiliyorsunuz. Bu iki yöntem arasındaki farklar ve benzerlikler, adayların karar verme aşamasındaki ilk sorusu oluyor.

Nerede ve nasıl?

Öncelikle şunu belirtelim ki her iki sınavın da içeriği, süresi, soru tipleri, değerlendirilmesi ve puanlaması aynı. Bilgisayar üzerinden IELTS sınavındaki Reading, Listening ve Writing bölümleri; bilgisayar kullanılarak sınav merkezinde tamamlanıyor. Kağıt üzerinden IELTS sınavındaki Reading, Listening ve Writing bölümleri ise kağıt üzerinde, sınav merkezi tarafından belirlenen lokasyonlarda gerçekleşiyor. Her iki yöntemde de Speaking sınavı; konuşma becerilerinizin başarıyla ölçülmesi için sınav lokasyonunda, yapay zeka kullanılmadan, gerçek bir IELTS uzmanıyla yüz yüze yapılıyor.

Sınav zamanları ve sonuç süreçleri

Bilgisayarlı IELTS sınavı, haftanın 7 günü ve günde 3 kez; kağıt üzerinden olan IELTS sınavı ise ayda en fazla 4 kez düzenleniyor. Bilgisayarlı IELTS sonuçları 2 ila 5 gün içinde, kağıt üzerinden IELTS sonuçları ise 13 gün sonra adaylara bildiriyor.

Kağıt üzerinden IELTS sınavı

Kağıt üzerinden IELTS sınavında; denetmen her bölümden önce sınav kitapçıklarını ve cevap kağıtlarını veriyor; sonraki bölüme geçmeden önce de topluyor. Cevap kağıtlarında, HB kurşun kalem kullanılması isteniyor. Speaking sınavı ise bir IELTS uzmanıyla yüz yüze gerçekleştiği için; sınav tarihinizden bir gün önce, sınav günü veya sınavdan bir gün sonra gerçekleşebiliyor.

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavı

Bilgisayar üzerinden IELTS sınavında, soruların cevapları bilgisayara giriliyor. Adaylara; Reading, Listening ve Writing bölümlerinden önce, üzerinde kullanıcı adı ve şifre yazan bir kağıt veriliyor. Bu kullanıcı adı ve şifre, sınav sistemine giriş yaparken kullanılıyor. Adaylar bu kağıt üzerine istedikleri gibi not alabiliyor, fakat bu alınan notlar sınav değerlendirilmesine dahil olmuyor. Her sorunun yanıtının mutlaka bilgisayara girilmesi gerekiyor. Speaking sınavı ise; Reading, Listening ve Writing bölümlerinden önce veya sonra, aynı gün içinde yapılıyor.

IELTS sınavı hakkında detaylı bilgi almak veya sınava kayıt olmak için IDP uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.