The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Sınav erteleme ve iptal talepleri, IELTS ve IELTS UKVI sınavları için farklılık göstermektedir. Hemen göz atın!


IELTS İptal ve Erteleme Talebi

IELTS sınavı erteleme talepleri, sınav tarihinden en az beş hafta önce e-posta yoluyla ya da şahsen gerçekleştirilmelidir. Sınav erteleme veya iade talebinizde beş hafta kuralı, kaydınızı ne zaman yaptığınızdan bağımsızdır. Erteleme talebinde bulunduğunuz gün ve kayıtlı olduğunuz sınav tarihi arasındaki süre üzerinden hesaplanır. 

Sınavınızdan en az beş hafta önce erteleme ya da iptal talebinde bulunduğunuzda herhangi bir belge sunmanıza gerek yoktur. Yalnızca ielts.istanbul@idp.com  ya da ielts.ankara@idp.com  adresine e-posta atmanız yeterlidir. Sınav ücretinin tamamını geri alabilir ya da sınavınızı tek sefere mahsus ilk tarihten itibaren 3 ay içerisindeki bir başka tarihe transfer talep edebilirsiniz.

IELTS sınavına beş haftadan daha az süre kala iptal talebinde bulunulması durumunda para iadesi yapılmaz. Bu politikadan muaf kalabileceğiniz bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Ciddi bir hastalık veya tıbbi durum

  • Yakın bir aile ferdinin kaybı

  • Travma (suç mağduru veya trafik kazası mağduru olmak gibi)

  • Askeri görev

Bahsi geçen mücbir sebeplerden birinin olması durumunda sınav tarihinizden itibaren 5 gün içerisinde bu durumu belgeli bir şekilde kanıtlarsanız %25’lik bir kesinti ile para iadesi alabilirsiniz. Talebiniz konusunda ielts.istanbul@idp.com ya da ielts.ankara@idp.com adreslerinden sınav merkezini e-posta yoluyla bilgilendirmeniz gerekmektedir. Erteleme veya iptal talebiniz, uygun belgeler ve kanıtlarla desteklenmelidir. Bu belgeler hastaneden alınmış bir rapor, ölüm belgesi veya polis raporu olabilir. 

Mücbir bir sebepten dolayı sınav erteleme veya iade talebi tek seferle sınırlıdır. Kayıt işlemlerinden dolayı %25’lik bir kesintiyle sınav ücretiniz iade edilir ya da sınav tarihiniz, herhangi bir ek ücret talep edilmeden belirteceğiniz ileri bir tarihe ertelenir. Sınavınızı en fazla 1 ay sonrasına erteleyebilirsiniz. Belirtilen süre dışında sunulan belgeler kabul edilemez, transfer ya da iade gerçekleştirilemez.

IELTS sınavına beş haftadan daha az süre kala herhangi bir mücbir bir sebep göstermeksizin erteleme talebinde bulunan adaylar 500 TL ödeyerek tek seferle sınırlı olmak üzere sınav tarihlerinden itibaren 3 ay içerisindeki bir başka sınava transfer talep edebilirler. Başvurunun işleme alınabilmesi için en geç sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde ielts.istanbul@idp.com  ya da ielts.ankara@idp.com  adresine talebin bildirilmesi gerekmektedir.


Sınav İptali

Sınavınıza 5 haftadan daha uzun bir süre varsa

Sınav ücretinin tamamı iade edilir.

Sınavınıza 5 haftadan daha kısa bir süre varsa

Mücbir sebep yoksa

Para iadesi yapılmaz.

Mücbir sebep varsa (uygun belgeler ve kanıtlarla)

%25’lik bir kesintiyle para iadesi yapılır.


Sınav Erteleme

Sınavınıza 5 haftadan daha uzun bir süre varsa  

Ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Sınavınıza 5 haftadan daha kısa bir süre varsa  

Mücbir sebep yoksa 

500 TL karşılığında erteleme yapılır.

 

Mücbir sebep varsa (uygun belgeler ve kanıtlarla)

Ücretsiz gerçekleştirilir. 

IELTS UKVI İptal ve Erteleme Talebi  

IELTS UKVI sınavı erteleme talepleri sınav tarihinden en geç 14 gün önce bildirilmelidir. Sınavınıza 14 günden daha az bir süre kaldıysa erteleme yapılamaz. Sınav erteleme talebi tek seferle sınırlıdır ve sınavınızı en fazla 3 ay sonrasına erteleyebilirsiniz. Erteleme talebinde bulunmak için talebinizi ielts.istanbul@idp.com  ya da ielts.ankara@idp.com  adresine iletmeniz yeterlidir.

Sınav günü herhangi bir mazeret göstermeden katılım sağlanmaması durumunda sınav iptal edilir, erteleme veya geri ödeme yapılmaz.  

Kayıt yapılan IELTS UKVI sınavına katılım göstermeyen adayların:  

  • Ciddi bir hastalık veya tıbbi durum, 

  • Yakın bir aile ferdinin kaybı, 

  • Travma (suç mağduru veya trafik kazası mağduru olmak gibi), 

  • Askeri görev 

gibi bir mücbir sebebi olması durumunda, sınav tarihinin değiştirilmesi ya da sınavın iptali için yaşadıkları durumun kanıtı niteliğinde bir belgeyi sınav tarihinden itibaren 5 gün içerisinde ielts.istanbul@idp.com  ya da ielts.ankara@idp.com adresine iletmesi durumunda kesintisiz geri ödeme alınabilir ya da sınav tarihi 3 ay içerisindeki herhangi bir tarihe ertelenebilir. Bu belgeler hastaneden alınmış bir rapor, ölüm belgesi veya polis raporu olabilir. Belirtilen süre dışında sunulan belgeler kabul edilemez, transfer ya da iade gerçekleştirilemez. 

IELTS UKVI iade koşulları, kaydınızı iptal ettiğiniz tarihe göre değişir. Bu, sınav merkezine erteleme ya da iptal talebi için e-posta attığınız veya şahsen başvurduğunuz tarih baz alınarak hesaplanır. 

IELTS UKVI iptal talebinizde ne kadar iade alabileceğinize göz atın:


SINAVA KALAN GÜN SAYISI 

ERTELENEBİLİR Mİ? 

14 gün ve üzeri

EVET

14 günden daha az

HAYIR

 

SINAVA KALAN GÜN SAYISI 

İADE YÜZDESİ 

14 gün ve üzeri

%75

14 gün – 3 gün

%50

2 gün

%25

Sınav günü

İADE YAPILMAZ


Geri ödeme ne zaman yapılır?

İadeler banka havalesi yoluyla yapılır ve işlemin başlamasından itibaren maksimum 3-4 hafta içinde gerçekleşir.