The official IELTS by IDP app is here! Download it today.

Close

Yapay Zeka öğrenebilen, akıl yürütebilen ve kendileri için hareket edebilen makinelerdir. Muhtemelen bununla daha önce karşılaşmışsınızdır. Belki bir işletmeyi aradınız ve size soruları insan yerine bilgisayar sordu. Apple’ın Siri’si buna bir başka örnek. Veya Google Asistan.

Söz konusu Yapay Zekalar oldukça faydalılar. En sevdiğiniz şarkıları değiştirmek için koltuğunuzdan kalkmanıza gerek yok. Sadece Yapay Zekanıza en yeni hitleri dinlemek istediğinizi söyleyin ve işte, çalmaya başlıyor. Ama ya işler şarkı seçmekten daha karmaşık bir hal alırsa?

İngilizce dil sınavında Yapay Zeka

İngilizce sınavına sırf eğlence olsun diye girmediğinizi biliyoruz. Bazen bir üniversite, sizi kaydetmeden önce İngilizce dil yeterliliğinizin kanıtına ihtiyaç duyar. Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Kanada’daki göçmenlik kurumları da vize almadan önce İngilizce dil becerilerinizi kanıtlamanızı ister.

Bu nedenle, geleceğiniz bir İngilizce dil sınavına bağlı olduğunda adil, doğrucu ve kurumunuz tarafından kabul edilen bir sınav istersiniz.

Yapay Zeka değerlendirmeli İngilizce sınavları genel olarak daha adil olarak tanımlanır, bu durumun sebebi bilgisayar değerlendirmesinin, sınava giren kişilerin nereden geldiklerine veya nasıl göründüklerine göre değil, her bir adaya aynı şekilde davrandığının söylenmesidir.

Ancak daha adil değil. MIT araştırmacılarının bulgularına göre Yapay Zeka taraflı olarak değerlendirilebilecek davranışlar sergilemekte. Örnek olarak: İngiliz dil sınavlarının değerlendirmesini yapan Yapay Zeka geliştirilirken, taraflılık oluşabilecek durumlar oluşabilir.

İngilizce testlerinin bilgisayarlarca değerlendirmesinde taraflılık

Yapay Zekalar eğitilirken derin öğrenme metodu kullanılır. Bilgisayar öğrenirken büyük bir veri havuzundan faydalanır. Eğer bu veriler çoğunlukla Avrupalı adaylar tarafından konuşulan İngilizce örneklerine sahipse, bir Hintli, Çinli veya Latin Amerikalının konuştuğu İngilizceyi tanımakta sorun yaşayabilir. Yapay Zeka değerlendirmesinde ana dili İngilizce olanlar, hatta ana dili İngilizce olan İngilizce öğretmenleri bile başarısız olarak görülebilmekte. Bu bilgisayar ana dili İngilizce olan insanları tanımak için tasarlanmadı. Değerlendirenler insanlar olunca farklı aksanları anlaşılabilse de açıkça görünüyor ki bilgisayarlar bu yetiye sahip değiller.

Bilgisayarların İngilizceyi değerlendirmesinde işin içine daha fazla taraflılık, adaletsizlik sızıyor ancak Yapay Zeka hala yeterince gelişmiş değil.İngilizce konuşulan bir ülkede kullanılan karmaşık cevapları, şakaları veya argo kelimeleri her zaman değerlendiremez. İnsan denetmen, sosyal bağlam hakkında düşünmek üzere eğitilmiştir. Bir kelimenin uygun kullanımını bilirler. Makineler bunu yapmaz, bunun sonucunda da puan kaybetmek istemezsiniz.

MIT araştırması ayrıcaexternal icon, “veri hazırlama aşaması” olarak adlandırdıkları süreçte taraflılığın ortaya çıkmasının mümkün olduğunu buldu. Bu, insanlar sizi işaretlerken makinenin dilinizin hangi noktalarını dikkate almasını istediklerini seçtiklerinde gerçekleşmektedir. Yanıt verirken bir konuyu vurgulamak için durup düşünmeniz tamamen kabul edilebilir olsa da, makineler bunu kötü algılamakta ve notunuzu düşürmektedir. Bir makine, cevabınızı tamamladığınızı düşünürse eğer, 'zaman aşımına uğrayabilir'. Bazı sınavlarda bu, 3 saniyelik kısa bir sessizlik kadar hızlı gerçekleşebilir.

İnsanlara Karşı Makineler: büyük bir öneme sahip olan İngilizce sınavınızı kimin kontrol etmesini istersiniz?

AI faydalıdır, ancak makineler mutlaka hata yapar. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan'dan araştırmacılar, örneğin bir kumanda kolunu bir Chihuahua veya bir kahve makinesini bir kobra ile karıştıran makineler buldu. Ancak insan beyni, nesneleri doğru bir şekilde tanımlamakta böyle sorunlar yaşamaz.

İngilizce sınavınızı puanlayan makinelerin haksız olabileceği bazı noktaları zaten ele aldık: her zaman farklı aksanları tanıyamazlar. Makineler ayrıca şakaları veya argo kelimeleri de bilmezler.

İnsan denetimciler dil uzmanlarıdır. Farklı İngilizce seviyelerindeki öğrencilerle ve dünyanın her yerinden gelen insanlarla çalışma konusunda yılların deneyimine sahiptirler. Bu, aksanınızı anlayacakları ve bunun için puanınızı düşürmeyecekleri anlamına gelir.

İnsan dil uzmanları, İngilizce dil becerilerinizi değerlendirmek için eğitilmiştir. Dilbilgisi ve yazımdaki yazım veya konuşma sırasında telaffuzun yanı sıra, fikirlerinizi sunma şekliniz de değerlendirilir. Biz buna uyum diyoruz. Uyum, verilen konuyla ilgili fikirlerinizi ve argümanlarınızı ilgili bir şekilde başarılı bir şekilde sunduğunuz zaman ortaya çıkar. Bu nedenle, belirttiğiniz her şey konuyla ilgili olmalı ve destekleyici örneklerle inandırıcı olmalıdır. İnsanlar, örneklerinizin bir soruyla nasıl ilişkili olduğunu anlayacaktır, ancak makineler bunu her zaman yapamaz.

Son olarak, insanlar duyguları anlayabilir. Geleceğiniz bir İngilizce sınavına bağlı olduğunda, stresli olabilirsiniz. İnsanlar gergin olduğunuz için biraz daha sessiz konuştuğunuzda sizi anlayışla karşılayacaktır (ve bunun için sizi sınavda başarısız saymayacaktır). Yani, insan denetimciler kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olurlar.

Adil bir sınava girin

AI işaretli İngilizce dil sınavları genellikle daha adil olarak tanıtılırken, MIT araştırmacıları AI'nın taraflı davrandığını buldu. Eğitiminiz, işiniz veya göçünüz için bir İngilizce sınavına ihtiyacınız olduğunda, bildiğiniz bir sınav istersiniz. Adil bir sınav. İşaretleme kriterleri hakkında açık ve şeffaf bir sınav. Ve sizi destekleyen bir sınav.

IELTS Writing sınavı insanlar tarafından puanlanır. Bir değil, iki kez. IELTS Speaking sınavınız, gerçek bir insan sınav görevlisi ile yüz yüze yapılır. Bu şekilde makine yanlılığı olmadığını bilirsiniz.

A short video that looks at why the IELTS Speaking test is done face-to-face with an IELTS examiner.

Why is IELTS Speaking done face-to-face with an examiner?