Mevcut COVID-19 durumuyla, hepimiz nasıl yaşadığımızı, çalıştığımızı ve günlük hayatlarımıza devam ettiğimizi değiştirmek zorundayız. Ulusal karantinalar ve IELTS sınav merkezlerinin geçici olarak kapatılması nedeniyle göçünüzü ve yurtdışındaki eğitim planlarınız duraklatmanız gerekebilir, ancak durum böyle değil.

Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte COVID-19 sırasında IELTS'e hazırlanmanın 5 yolu.

İpucu 1: IELTS sınav formatına aşina olun

IELTS sınavının Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere 4 bölümü vardır. Her test bölümü, İngilizce dil becerilerinizi günlük çalışma ortamında veya yaşam durumunda, akademik veya profesyonel ortamda değerlendiren soru türlerinden oluşur.

Her bir test bölümünü tamamlamak için ne kadar zamanınız olduğuna ne tür sorular alabileceğinize, grup tanımlayıcılarına ve her bir grubun nasıl görünebileceğine baktığınızdan emin olun.

Başlamak için ücretsiz IELTS alıştırma testlerini indirin veya bir IELTS Masterclass'a katılın ve bir IELTS Uzmanının tüm bunları size yol göstermesini sağlayın.

İpucu 2: Kendinizi çok çeşitli konulara alıştırın

Çok çeşitli konularda İngilizce içeriği okumak, izlemek ve dinlemek için gereken tüm ekstra zamanı kullanın.

Haber makalelerini, kitapları, çevrimiçi yayınları ve blogları okuyun. En sevdiğiniz filmleri veya TV şovlarını izleyin. Ve kendinize çok güvenmiyorsanız, ekstra destek için altyazıları açın. Podcast'ler, İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenin bir başka harika yoludur. Arkadaşlarınızla veya ailenizle mektup yazma alıştırması yapın.

Şimdi gösterdiğiniz çaba, konu IELTS sınavına girmek olduğunda büyük bir fark yaratacaktır. Reading ve Writing bölümlerinde gördüğünüz metinler gazeteler, makaleler ve çalışma kılavuzları gibi gerçek hayat senaryolarından alınmıştır.

İpucu 3: IELTS Destek Araçları ile öne geçin

Artık sınav formatına ve IELTS sınavınızda karşılaşabileceğiniz konulara aşina olduğunuza göre, bir adım daha derine inin ve IELTS Destek Araçları kitapçığını indirin. Şunları daha iyi anlayacaksınız:

  • IELTS sınavı değerlendirme kriterleri

  • IELTS bant puanları

  • Denetmen yorumları ile çeşitli yazı örnekleri

İpucu 4: Progress Check ile nasıl takip ettiğinizi görün

IELTS Progress Check, mevcut tek resmi deneme sınavıdır. Bir IELTS Uzmanından kişiselleştirilmiş geri bildirim ve gösterge niteliğinde bir genel grup puanının yanı sıra testin her bölümü (Reading, Writing, Listening, Speaking) için birer tane alın.

Mevcut İngilizce becerilerinizin nerede olduğunu ve ihtiyacınız olan grup puanını elde etmek için nerede geliştirmeniz gerekebileceğini görebileceksiniz.

İpucu 5: Güncel kalın

Korona virüs durumu geliştikçe, en son haberleri ve bunun IELTS sınav tarihlerini ve eğitim, iş veya geçiş hedeflerinizi nasıl etkileyebileceğini takip etmek önemlidir.

Bununla ilgili en son bilgiler için Korona virüs web sayfamızı ziyaret edin.

Sınava girenlerin ve personelin sağlığını korumak amacıyla, bazı yerlerde IELTS sınavları askıya alınır.

Diğer alanlarda, yerinde ek sağlık önlemleri ile testler devam edecektir.

Etkilenen her konumla ilgili en son güncellemeleri burada bulun ve ideal test oturumunuzu takip ettiğinizden emin olun!

A quick look look at safety meausures at our IELTS test venues to help keep you safe during COVID-19

Safety measures on test day

Take a closer look at some of the safety measures we have introduced to help keep you safe on test day during COVID-19.